Django Framework ile Proje Oluşturma

Python Programlama diliyle yazılmış MTV mimari deseni kullanılan, yüksek seviyeli web kütüphanesidir. Bu kütüphane ile az kod yazarak daha iyi web siteleri geliştirilebilirsiniz. Django kütüphanesi ile geliştirilmiş birçok web sitesi vardır. Bunlardan bazıları: youtube, pinterest, dropbox, instagram ‘dır. Django kategorisinde, Django’yu tanıtmakla kalmayıp, Django kütüphanesi yardımıyla bir web projesinin nasıl oluşturulacağına kadar birçok özelliği inceliyor olacağız.

Başlamadan Önce

Django anlatımlarımı PyCharm üzerinden yapacağımdan dolayı PyCharmyazımı incelemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra yaptığımız örnekleri anlamanız için Python bilginizin olması gerekiyor. Bunun için Pythonyazılarımı inceleyin. Bahsettiklerim hakkında bilgi sahibi iseniz başlayabiliriz.

Django Projesi Oluşturmak

PyCharm IDE’yi başlatın. Açılan pencereden Create New Project sekmesine tıklayıp yeni bir proje oluşturun. Açılan pencerede; Sol tarafta Django sekmesine tıklayıp projemizin adını belirleyip Create butonuna tıklıyoruz. PyCharm bizim için gerekli herşeyi yapıp projeyi oluşturuyor.